ΔΩΡΕΑΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΛΚΟΟΛ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ

Από το 2021-22 το «Smashed» είναι διαθέσιμο διαδικτυακά ως κινηματογραφικό ταξίδι ηλεκτρονικής μάθησης με αυτοκατευθυνόμενα εργαλεία μάθησης, αξιολόγηση μαθητών/-τριών και πιστοποιητικό συμμετοχής μέσα από την καθοδήγηση του/της εκπαιδευτικού ή συντονιστή/- ίστριας. Είναι ένας ολοκληρωμένος διαδικτυακός οδηγός που συνδυάζει μικρής διάρκειας βίντεο με διαδραστικά εργαλεία μάθησης, όπως ερωτήσεις κατανόησης. Οι μαθητές/-ήτριες παρακολουθούν στιγμιότυπα από τις ζωές τριών εφήβων, ακούν τις βαθύτερες σκέψεις τους και προβληματίζονται για ζητήματα, όπως είναι η πίεση των συνομηλίκων, η σεξουαλική παρενόχληση, η λήψη αποφάσεων και επιλογών. Καθώς εξελίσσεται η ιστορία, τα παιδιά ταυτίζονται με τους ήρωες και μπαίνουν στη διαδικασία να αναρωτηθούν τι θα έκαναν στην κάθε περίπτωση.
Μέσα από τη σύντομη ταινία και τις διαδραστικές δραστηριότητες στο διαδίκτυο, οι μαθητές/- ήτριες αλληλεπιδρούν με τους χαρακτήρες και μαθαίνουν να αναγνωρίζουν την κοινωνική δυναμική, την προσωπική ευθύνη, τον τρόπο λήψης αποφάσεων και την υγιή επικοινωνία. Αναρωτιούνται σχετικά με τις κοινωνικές και ψυχολογικές αιτίες που οδηγούν στην άμετρη κατανάλωση αλκοόλ και στον αντίκτυπο που έχει στις ζωές τους. Τέλος, συζητούν για τη δύναμη της κοινωνικής επιρροής στον τρόπο σκέψης/δράσης τους και ενημερώνονται πώς μπορούν να βοηθήσουν είτε τους άλλους είτε τον εαυτό τους.
Η διαδικασία δίνει στους νέους την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν άμεσα με τους χαρακτήρες της ταινίας και να γίνουν οι πρωταγωνιστές της ιστορίας. Μέσω της συμπλήρωσης των ερωτηματολογίων από τους μαθητές/-ήτριες, πριν και μετά την εμπειρία, εκτιμάται ο αντίκτυπος
της δραστηριότητας.
Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορεί να πραγματοποιηθεί περιήγηση στο εκπαιδευτικό υλικό του «Smashed» (https://online.smashedproject.org/greece/). Απαιτείται εγγραφή, είτε ως εκπαιδευτικός είτε ως μαθητής/-ήτρια, η οποία πραγματοποιείται ανώνυμα και είναι δωρεάν. Στο συνοδευτικό υλικό περιγράφεται αναλυτικά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, οι στόχοι του, η μεθοδολογία υλοποίησης και η αξιολόγησή του. Το «Smashed» υποστηρίζεται από ένα δίκτυο συντονιστών/-στριών, οι οποίοι/-ες είναι διαθέσιμοι/-ες να προσφέρουν δωρεάν υποστήριξη στους/στις εκπαιδευτικούς, καθ’ όλη τη διάρκεια υλοποίησης του έργου, είτε τηλεφωνικά είτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Η υλοποίηση του προγράμματος δύναται να πραγματοποιηθεί οποιαδήποτε χρονική περίοδο από τον/την εκπαιδευτικό αλλά κι από τη συντονίστρια του «Smashed» κ. Ηρώ Bόγκλη Τελέσιλλα. Η διάρκειά του είναι δύο (2) διδακτικές ώρες. Τα βίντεο είναι υποτιτλισμένα και δίνεται η δυνατότητα χρήσης του προγράμματος και στην αγγλική γλώσσα. Η αποτίμηση του προγράμματος γίνεται μέσω ερωτηματολογίου προς τους/τις μαθητές/- 3
ήτριες. Τέλος, η χρήση της πλατφόρμας είναι δυνατόν να γίνει κι από τους ίδιους τους μαθητές / τις ίδιες τις μαθήτριες σε συνεργασία με τους γονείς στο σπίτι.

smashedproject.org