Κατασκευές Ψηφιδωτών στο Μουσείο Νικόπολης

Ο μαθητές του Εσπερινού ΕΠΑΛ ξεναγήθηκαν και κατασκεύασαν ψηφιδωτά στο Μουσείο Της Νικόπολης

Η δράση εντάσσεται στο πρόγραμμα “Ταξίδι στη παλαιοχριστιανική Νικόπολη” που υλοποιείται στο πλαίσιο της συνεργασίας του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. Πρέβεζας με το Αρχαιολογικό Μουσείο Νικόπολης για τη σχολική χρονιά 2023-2024.

H “Κατασκευή ψηφιδωτών” εντάσσεται Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο «Ταξίδι στην Παλαιοχριστιανική Νικόπολη» που υλοποιείται από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Πρέβεζας- Τμήμα Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Αρχαιοτήτων και Μουσείων, μαθητές και εκπαιδευτικοί του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. “ταξίδεψαν” στα εκθέματα του Μουσείου και στη συνέχεια κατασκεύασαν ψηφιδωτά. Ευχαριστούμε πολύ την κα.Σαλταγιάννη Ελπίδα, Αρχαιολόγο και το προσωπικό του Μουσείου για την άψογη συνεργασία!