Απαντώντας στο με αρ. πρωτ. εισ. Ι.Ε.Π 40379/23-07-23 αίτημα που αφορά σε έγκριση υλοποίησης εκπαιδευτικού προγράμματος και λαμβάνοντας υπόψη τη σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (πράξη 69/09-11-2023 του Δ.Σ.), σας γνωρίζουμε ότι εγκρίνεται η υλοποίηση του προγράμματος με τίτλο: «Κβαντική Υπολογιστική για Μαθητές -ΚΥΜΑ» από το Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος (ΔιΠαΕ), σε συνεργασία με Καθηγητές του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Συμβούλους Εκπαίδευσης και Καθηγητές Δ/θμιας Εκπ/σης, για τα σχολικά έτη 2023-2024 και 2024-2025.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στοχεύει στην εξοικείωση των μαθητών/τριών Λυκείου με την Κβαντική Υπολογιστική και είναι οργανωμένο σε τακτικές συναντήσεις/μαθήματα με σαφή περιεχόμενα και τρόπους εμπλοκής των συμμετεχόντων/ουσών. Η συμμετοχή και καθοδήγηση Καθηγητών ΑΕΙ διασφαλίζει την επιστημονική εγκυρότητα του περιεχομένου.

Το πρόγραμμα συνδέεται και επεκτείνει τα Προγράμματα Σπουδών των Μαθηματικών και της Φυσικής και τα εμπλουτίζει με στόχους που απευθύνονται στους μαθητές και τις μαθήτριες που μπορεί να ενδιαφέρονται για το περιεχόμενο αυτό. Είναι παιδαγωγικά κατάλληλο για μαθητές/τριες Λυκείου και οι εναλλακτικοί τρόποι παρουσίασης, η αξιοποίηση παιχνιδιού και η δυνατότητα παρέμβασης των συμμετεχόντων/ουσών αποτελούν στοιχεία διαφοροποίησης και συμπεριληπτικής προσέγγισης.

Το περιεχόμενο και οι τρόποι επεξεργασίας του ενθαρρύνουν διερευνητικές προσεγγίσεις και την κριτική σκέψη.

Τα εργαλεία αξιολόγησης μπορούν να υποστηρίξουν τη συλλογή δεδομένων χρήσιμων για την αποτίμηση και τον αναστοχασμό σχετικά με την επίτευξη των στόχων.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές/τριες Λυκείου, χωρίς οικονομική επιβάρυνση, οργανώνεται σε δίωρες διαδικτυακές συναντήσεις σε εβδομαδιαία βάση, εκτός ωρολογίου προγράμματος, και εγκρίνεται υπό τις εξής προϋποθέσεις:

Η συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών στο εν λόγω πρόγραμμα να είναι προαιρετική και να πραγματοποιείται με τη σύμφωνη γνώμη της Διεύθυνσης και του Συλλόγου Διδασκόντων και Διδασκουσών, σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που ορίζονται στην κείμενη νομοθεσία

για την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Η συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα να γίνεται με την

ενυπόγραφη συγκατάθεση των γονέων/κηδεμόνων τους.

Η παρουσία του/της εκπαιδευτικού της τάξης κρίνεται απαραίτητη κατά την υλοποίηση του

προγράμματος.

Να τηρείται το θεσμικό πλαίσιο περί προστασίας των προσωπικών δεδομένων των

συμμετεχόντων/ουσών μαθητών/μαθητριών, εκπαιδευτικών και γονέων/κηδεμόνων, βάσει της κείμενης νομοθεσίας.

Να μην επιτρέπεται σε καμία περίπτωση η βιντεοσκόπηση, φωτογράφιση και μαγνητοφώνηση

μαθητών και μαθητριών, χωρίς την ενυπόγραφη συγκατάθεση των γονέων/ κηδεμόνων τους.

Να μην προκύπτει από τη δράση με οποιονδήποτε τρόπο άμεση διαφήμιση εταιριών /

προϊόντων / φορέων / υπηρεσιών.

Το σχετικό συνοδευτικό εκπαιδευτικό υλικό να υποστεί φιλολογική επιμέλεια.

Το επιμελημένο συνοδευτικό εκπαιδευτικό υλικό να διατίθεται δωρεάν και να είναι ελεύθερο

προς χρήση στους/στις εκπαιδευτικούς.

Το πρόγραμμα να τίθεται υπόψη του/της Συντονιστή/στριας Εκπαίδευσης της αντίστοιχης

χώρας του εξωτερικού, προκειμένου αυτός να εξετάσει τη δυνατότητα αξιοποίησής του στο πλαίσιο

του σχολικού προγράμματος που ακολουθείται.

Τη δέσμευση των συντελεστών ότι θα αποστείλουν στο ΙΕΠ με την ολοκλήρωση του

προγράμματος τον πλήρη φάκελο αξιολόγησής του για κάθε σχολικό έτος υλοποίησης (Έκθεση

Αποτίμησης και Τεκμήρια).

Τη δέσμευση των συντελεστών του ανωτέρω προγράμματος ότι δεν θα πραγματοποιηθεί

μελλοντική εμπορική του διάθεση/αξιοποίηση με την αναφορά της συγκεκριμένης έγκρισης.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το περιεχόμενο και την υλοποίηση του εν λόγω

εκπαιδευτικού προγράμματος, παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι/-ες να επικοινωνούν με τον

εκπρόσωπο του φορέα υλοποίησής του κ. Σταύρο Σταυρινίδη, Καθηγητή Τμήματος Φυσικής του